Разлика между киселинни и алкални

Ключовата разлика между киселината и алкала е, че рН на киселините е под рН 7, докато рН на алкалните е над рН 7.
Киселините и основите са две важни концепции в химията. Те имат противоречиви свойства. Алкалното е подмножество от основи. По този начин той има всички основни характеристики. Освен това има различни методи за разграничаване между киселина и алкали, които ще обсъдим по-долу.

СЪДЪРЖАНИЕ

1. Преглед и ключова разлика 2. Какво е киселина 3. Какво е алкална 4. Сравнение рамо до рамо - Киселина срещу алкал в таблична форма 5. Обобщение

Какво е киселина?

Има няколко определения за киселини от различни учени. Арений определя киселина като вещество, което дарява H3O + йони в разтвора. Докато Bronsted-Lowry определя киселина като вещество, което може да дари протона. Дефиницията на киселина на Люис обаче е много по-често срещана от горните две. Според него всеки акцептор на електронна двойка е киселина. Според определението на Arrhenius или Bronsted-Lowry, едно съединение, за да го наречем като киселина, трябва да има водород и способността да го дарява като протон. Но според Луис има молекули, които не притежават водород, но могат да действат като киселина. Например BCl3 е киселина на Люис, защото може да приеме електронна двойка. Алкохолът е Bronsted-Lowry киселина, защото може да дари протона, но според Луис, той е основа.
Независимо от горните определения, ние обикновено идентифицираме киселина като донор на протони. Киселините имат кисел вкус. Сокът от вар, оцетът са две киселини, които срещаме в домовете си. Те реагират с основи, произвеждащи вода, а също така реагират с металите, за да образуват Н2, като по този начин увеличават скоростта на корозия на метала. Можем да категоризираме киселините в два класа, в зависимост от способността им да дисоциират и произвеждат протони. Те са силни киселини и слаби киселини.

Силни киселини и слаби киселини

Силни киселини като HCl, HNO3 могат напълно да йонизират в разтвор, за да се получат протони. Слабите киселини като CH3COOH могат частично да се разделят, за да се получат по-малко количество протони. Ка е константата на дисоциация на киселината. Дава индикация за способността да се губи протон на слаба киселина. За да проверим дали дадено вещество е киселина или не, можем да използваме няколко индикатора като лакмусова хартия или pH хартия. В рН скалата са представени 1-6 киселини (под рН 7). Киселина с pH 1 е много силна и с повишаване на стойността на pH киселинността намалява. Освен това киселините превръщат синия лакмус в червен.

Какво е алкален?

Алкалът има рН над 7. Следователно рН на алкално вещество лежи над рН 7. Елементите от група 1 и група 2, които наричаме алкални метали и алкалоземни метали са обичайни алкални вещества и те дават алкални разтвори, когато се разтварят ги във вода. Натриев хидроксид, калиев хидроксид, магнезиев хидроксид, калциев карбонат са някои от примерите за тези алкални вещества.
Arrhenius определя основите като вещества, които произвеждат OH - в разтвори. По-горе молекулите образуват ОН - когато ги разтваряме във вода, следователно действат като основи. Алкалните разтвори реагират лесно с киселини, произвеждащи молекули вода и сол. Те показват pH стойност по-висока от 7 и превръщат червения лакмус в син. Има и други бази с изключение на алкални основи като NH3. Те имат и същите основни свойства.

Каква е разликата между киселинната и алкалната?

Киселините и алкалът са две форми на съединения, които класифицираме според pH на тях. Следователно, основната разлика между киселинната и алкалната е, че рН на киселините е под рН 7, докато рН на алкални е над рН 7. Освен това киселините могат да йонизират, за да образуват протони или Н + йони, докато алкалните съединения могат да йонизират и да образуват хидроксидни йони. Когато разглеждаме вкуса и текстурата на тези две съединения, можем да намерим още една разлика между киселинни и алкални съединения. Тоест киселините имат вкус кисел и имат лепкаво усещане, докато алкалните имат горчив вкус и имат хлъзгаво усещане.
По-долу инфографиката обобщава разликата между киселинна и алкална в таблична форма.
Разлика между киселинната и алкалната в таблична форма

Обобщение - Киселина срещу алкална

Киселините и алкалите имат противоположни химични и физични свойства поради различното си химическо поведение. Ключовата разлика между киселината и алкала е, че рН на киселините е под рН 7, докато рН на алкалните е над рН 7.

справка:

1. Британика, редакторите на енциклопедията. "Киселина". Encyclopædia Britannica, Encyclopædia Britannica, Inc., 27 декември 2017 г. Достъпно тук 2. „Алкално | Дефиниция на алкално на английски език от Оксфордските речници. “ Оксфордски речници | Английски, Оксфордски речници. Налични тук

С любезност на изображенията:

1. „Лакмус хартия“ от Chemicalinterest - Собствена работа, (Public Domain) чрез Commons Wikimedia 2. „PH Scale“ от Christinelmiller - Собствена работа, (CC BY-SA 4.0) чрез Commons Wikimedia